Na początku kwietnia 2016 r. do Europy przybyły amerykańskie myśliwce F-15 Eagle, będące częścią Zespołu Zabezpieczenia Teatru Działań (Theater Security Package, TSP). Jest to czwarta z kolei rotacja samolotów stacjonujących na stałe w Stanach Zjednoczonych do Europy. Podobnie jak w przypadku poprzednich rotacji, celem obecnego zespołu jest wzmocnienie Sił Powietrznych USA w Europie (U.S. Air Force in Europe, USAFE) w związku z rosyjską agresją na Ukrainę w 2014 r.
Zespół Zabezpieczenia Teatru Działań jest to okresowe wzmocnienie sił powietrznych konkretnego dowództwa regionalnego Stanów Zjednoczonych poprzez wysłanie na stałe stacjonujących na kontynencie amerykańskim samolotów wraz z personelem.
Pierwszy TSP rozlokowano na Pacyfiku w marcu 2004 roku celem wzmocnienia Dowództwa Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku (U.S. Pacific Command, USPACOM) w związku z koniecznością neutralizacji zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa w regionie. Jedna rotacja trwa od 3 do 9 miesięcy, a sam zespół składa się z samolotów F-16 lub F-22 Raptor. Od 30 kwietnia 2016 r. na Pacyfiku działa TSP złożony z 12 myśliwców F-16 oraz 300-osobowego personelu Sił Powietrznych USA (U.S. Air Force, USAF).
Rotacje TSP do Europy
Od 2004 r. TSP używane były tylko w celu wzmocnienia Dowództwa Sił Zbrojnych USA na Pacyfiku. Aczkolwiek, w wyniku wybuchu tzw. kryzysu ukraińskiego w marcu 2014 r. i rozpoczęcia miesiąc później operacji Atlantyckie Zdecydowanie (Atlantic Resolve, AR), postanowiono wysłać podobne zespoły na Stary Kontynent. AR jest to operacja wojskowa mająca na celu pokazanie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na kontynencie europejskim w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Obecnie niemalże całe zaangażowanie wojskowe USA na Starym Kontynencie prowadzone jest w ramach tej operacji. TSP wysłane do Europy mają wspomóc Dowództwo Sił Zbrojnych USA w Europie (U.S. European Command, USEUCOM) i uczestniczyć w części ćwiczeń oraz wspólnych manewrów przeprowadzanych w ramach AR i NATO.
Pierwszy TSP przybył do bazy w Spangadhlem (Niemcy) 13 lutego 2015 r. Składał się on z 12 szturmowców A-10 Thunderbolt II oraz ok. 300 żołnierzy USAF. A-10, popularnie zwane Guźcami (Warthog), służą do bliskiego wsparcia powietrznego (Close-Air Support, CAS). Zarówno szturmowce, jak i członkowie USAF należeli do 335. Skrzydła Myśliwskiego (335th Fighter Wing) USA z bazy lotniczej Davis-Monthan w Arizonie. W czasie swojego 6-miesięcznego pobytu na Starym Kontynencie, “Guźce” odwiedziły Wielką Brytanię, dwukrotnie Polskę [m. in. wspierając przeprowadzenie ćwiczeń Rajd dragonów (Dragoon Ride)] oraz Rumunię [gdzie uczestniczyły w ćwiczeniach Dacjański grzmot 2015 (Dacian Thunder 2015)]. Ich półroczne stacjonowanie w Europie zakończyło się 31 lipca 2015 roku, kiedy to szturmowce wraz z personelem wróciły do bazy macierzystej w Stanach Zjednoczonych.
Ponad miesiąc później od przylotu szturmowców A-10 do Spangdahlem, 31 marca 2015 r. na Stary Kontynent wysłano drugi TSP. Tym razem zespół składał się z 12 myśliwców przechwytujących F-15C Eagle i ok. 200-osobowego personelu Sił Powietrznych Gwardii Narodowej (Air National Guard, ANG). Samoloty i personel należały do 125. Skrzydła Myśliwskiego (125th Fighter Wing) USA, którego baza macierzysta znajduje się w Jacksonville na Florydzie. Tymczasowa baza, w której znajdowały się F-15 w Europie zlokalizowana była w Leeuwarden w Holandii. W ciągu następnych tygodni, F-15C wraz z personelem zostały przetransportowane do Graf Ignatiewo w Bułgarii (gdzie brały udział w ćwiczeniach Tracki orzeł (Thracian Eagle), a następnie do Campia Turzii w Rumunii. Myśliwce po pół roku wróciły do Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2015 r.
Trzeci TSP również składał się z 12 szturmowców A-10 Warthog oraz 350-osobowego personelu USAF wysłanych do Europy 21 września 2015 r. Tymczasowa baza dla samolotów zlokalizowana była w estońskim Amari. Jednostką macierzystą samolotów było 23. Skrzydło (23rd Wing), popularnie zwane Latającymi Tygrysami (Flying Tigers), z bazą Moody w stanie Georgia. Szturmowce, podobnie jak w przypadku poprzednich TSP, odwiedziły szereg państw Europy, w tym Węgry (w bazie Papa celem uczestniczenia w ćwiczeniach o kryptonimie Rozsądne Przewidywanie 2015 (Wise Foresight 15) oraz Bułgarię (w bazie lotniczej w Płowdiw, gdzie ćwiczono lądowanie na nieprzygotowanych lotniskach). Zespół wrócił na kontynent amerykański w marcu 2016 r.
Czwarty Zespół Zabezpieczenia w Europie
Aktualnie na Starym Kontynencie przebywa 12 myśliwców F-15 Eagle w ramach czwartego już TSP w Europie. Przylot tego zespołu został zapowiedziany w grudniu zeszłego roku przez asystenta dowódcy USAFE i AFAFRICA ds. mobilizacji Sił Powietrznych Gwardii Narodowej (Air National Guard Mobilization Assistant to the Commander, United States Air Forces in Europe/Air Forces Africa) generała majora Erica Vollmecke w czasie jego wizyty na Węgrzech, gdzie tymczasowo znajdowały się szturmowce A-10 Thunderbolt II, będące częścią trzeciego TSP.
1 kwietnia 2016 roku myśliwce przybyły równocześnie do dwóch baz w Europie: Keflavik na Islandii oraz Leeuwarden w Holandii. Obecny pakiet składa się z 12 samolotów F-15 C/D Eagle oraz około 350-osobowego personelu. Siły te zostały oddelegowane z Sił Powietrznych Gwardii Narodowej USA, których jednostkami macierzystymi są 131. Eskadra Myśliwska (131st Fighter Squadron) USA z bazą w Barnes, Massachusetts, oraz 194. Eskadra Myśliwska (194th Fighter Squadron) zlokalizowana w Fresno, Kalifornia.
Do bazy w Keflavik zostały wysłane cztery myśliwce. Ich celem było wzmocnienie misji NATO patrolowania przestrzeni powietrznej Islandii (Icelandic Air Policing). Jest ona prowadzona od 2008 roku, kiedy to z Islandii wycofały się Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. W związku z tym, postanowiono uruchomić operację mającą za zadanie przeprowadzanie okresowych patroli przestrzeni powietrznej tego państwa oraz wzmocnienie zdolności obronnych Islandii z racji tego, że nie posiada ona własnych sił powietrznych. Misja ta jest zbliżona do operacji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich (NATO Baltic Air Policing, BAP), o której pisaliśmy wcześniej.
Pozostałe 8 myśliwców zostało wysłanych do Holandii celem uczestniczenia w ćwiczeniach Fryzyjska flaga 2016 (Frisian Flag 2016). Ich celem było sprawdzenie gotowości sił zbrojnych (głównie powietrznych) państw NATO do ewentualnego konfliktu oraz przećwiczenie wspólnych działań zbrojnych. Manewry te odbyły się w dniach 11-22 kwietnia br. w bazach w Leeuwarden oraz Eindhoven.
Podsumowanie
Od 30 kwietnia 2016 r., myśliwce uczestniczące w operacji na Islandii zostały przebazowane do Holandii wraz z zakończeniem patrolowania przestrzeni powietrznej Islandii. Obecnie osiem F-15 Eagle z aktualnego TSP stacjonuje w bazie Graf Ignatiewo w Bułgarii, gdzie wraz z Siłami Powietrznymi Bułgarii uczestniczą w manewrach Tracki orzeł 2016. Ćwiczenia te potrwają do 30 czerwca br.
Na chwilę obecną USA nie zapowiedziało wysłania do Europy kolejnego TSP. Taka informacja najprawdopodobniej ukaże się wraz z końcem obecnej rotacji Zespołu Zabezpieczenia. Określona zostanie wtedy liczba personelu oraz samolotów uczestniczących w następnym TSP, w tym ich rodzaj.