Amerykańskie F-22 ponownie w Europie – testowanie wschodniej flanki Sojuszu

Myśliwce F-22 Raptor po raz kolejny przyleciały z wizytą do Europy. Tym razem ich tymczasowa baza na Starym Kontynencie znajduje się w Wielkiej Brytanii. Główny cel: sprawdzenie gotowości infrastruktury państw członkowskich do przyjęcia myśliwców 5. generacji. W ramach tegorocznego rozlokowania w Europie, F-22 przyleciały z jednodniową wizytą do Rumunii i na Litwę.

F-22 Raptor (ang. drapieżnik, ptak drapieżny) przyleciały do Europy po raz drugi w historii. Pierwsza wizyta miała miejsce pod koniec sierpnia 2015 r., kiedy to w ramach programu Rapid Raptor Package w bazie w Spangdahlem (Niemcy) wylądowały cztery F-22 wraz z samolotem transportowym C-130 Hercules i załogą. Przylot ten okazał się istotny również dla Polski, w której 31 sierpnia 2015 r. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku niespodziewanie pojawiły się na jeden dzień dwa “Drapieżniki”. Więcej o pierwszej wizycie F-22 Raptor w Europie i ich ćwiczeniach m. in. w Polsce można przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie.

Niespodziewany przylot – cele rozlokowania F-22 w Europie

11 kwietnia 2016 r. w bazie lotniczej Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force, RAF) w Lakenheath w Wielkiej Brytanii wylądowały cztery amerykańskie myśliwce 5. generacji F-22 Raptor wraz z żołnierzami do ich obsługi oraz niezbędnym oprzyrządowaniem. Kolejne 4 maszyny przyleciały 12 kwietnia, a następne 4 – 16 kwietnia. Jak podaje specjalistyczny portal IHS, rozdzielenie przylotu myśliwców na kilka dni zostało spowodowane najprawdopodobniej brakiem “wsparcia paliwowego” (tanker support). Łącznie Stany Zjednoczone wysłały do Europy 12 F-22 Raptor wraz z 250-osobowym personelem wsparcia. Jest to największe w historii rozlokowanie tych myśliwców na Starym Kontynencie.

“Drapieżniki” pochodzą z 95. Eskadry Myśliwskiej (95th Figther Squadron), której macierzysta baza lotnicza znajduje się w Tyndall na Florydzie (USA).  Oficjalny komunikat Sił Powietrznych USA w Europie (U.S. Air Forces in Europe, USAFE) z 11 kwietnia podawał, że wizyta F-22 w Europie potrwa do początku maja 2016 r., czyli ok. 3 tygodnie. Niemniej jednak, z późniejszych przekazów można wyczytać, że przedłużono ten okres o kolejne ok. 3 tygodnie, czyli do połowy maja 2016 r.

Na podstawie dostępnych materiałów, można wyróżnić trzy cele przylotu F-22 Raptor na Stary Kontynent:

  1. Uczestniczenie w ćwiczeniach z myśliwcami pozostałych państw europejskich znajdujących się w NATO, jak i samolotami Sił Powietrznych USA (U.S. Air Force) już stacjonującymi w Europie;
  2. Przetestowanie baz lotniczych państw członkowskich NATO (bez sprecyzowania o jakie państwa chodzi), w celu sprawdzenia ich zdolności do obsługi tak zaawansowanych technologicznie myśliwców;
  3. Potwierdzenie stałego zaangażowania USA w NATO oraz zniechęcenie do jakichkolwiek działań destabilizujących regionalne bezpieczeństwo.

Należy podkreślić, że przylot F-22 do Europy nie był publicznie zapowiadany. W grudniu 2015 r. w czasie wywiadu dla “Air Force Times” gen. Frank Gorenc, dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce (USAFE oraz Air Forces Africa, AFAFRICA) stwierdził, że przylot F-22 na Stary Kontynent jest możliwy, jednak “zależnie od ich dostępności, możemy mieć szczęście lub nie otrzymania F-22 na rotacje” (“Depending on their availability, we may or may not be lucky enough to get an F-22 [rotation]”). Generał nie ujawnił jednakże więcej szczegółów na ten temat w tamtym czasie.

Jednodniowe wizyty w państwach Europy Środkowo-Wschodniej

25 kwietnia 2016 r. F-22 Raptor, po raz pierwszy od swojego przylotu do Lakenheath, zostały rozlokowane na jeden dzień w państwie znajdującym się na tzw. wschodniej flance NATO. W tym dniu w bazie lotniczej im. Mihaila Kogalniceanu w Rumunii koło Konstancy nad Morzem Czarnym wylądowały dwa “Drapieżniki” wraz z samolotem-cysterną KC-135 i ok. 20 członkami Sił Powietrznych USA (U. S. Air Force, USAF).

Celem wizyty w Rumunii, oprócz sprawdzenia gotowości bazy lotniczej tego kraju do przyjęcia myśliwców 5. generacji, było zaprezentowanie możliwości natychmiastowego rozlokowania F-22 w dowolnym kraju NATO. Jak powiedział generał porucznik Timothy Ray: “Dzisiaj [25 kwietnia – przypis autora] szybko rozlokowaliśmy te myśliwce, razem z samolotem-cysterną KC-135, by zademonstrować naszą elastyczną odpowiedź i zakres naszych możliwości” (“Today, we rapidly deployed these aircraft, along with a KC-135 Stratotanker, here to showcase our flexible response and our range of capabilities”). 

Kolejnym państwem, które odwiedziła para F-22 wraz z KC-135 była Litwa. 27 kwietnia 2016 r. “Drapieżniki” wylądowały w bazie lotniczej w Szawlach. Podobnie jak w przypadku Rumunii, wizyta ta była pierwszą tego rodzaju w historii Litwy. Cele również były takie same, jak w przypadku wizyty dwa dni wcześniej: sprawdzenie możliwości samej bazy lotniczej oraz pokazanie zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO. 

Podsumowanie

Do tej pory F-22 odwiedziły dwa państwa znajdujące się na tzw. wschodniej flance NATO: Rumunię i Litwę. Obydwie wizyty potwierdziły gotowość baz lotniczych tych państw do przyjęcia myśliwców najnowszej, 5. generacji.

Pobyt “Drapieżników” w Europie najprawdopodobniej zakończy się w połowie maja, co pozwala przypuszczać, że zostaną jeszcze wysłane na inne, jednodniowe wizyty. Niemniej jednak, potencjalne państwa, do których polecą jeszcze F-22 nie zostały podane do publicznej wiadomości.

One thought on “Amerykańskie F-22 ponownie w Europie – testowanie wschodniej flanki Sojuszu

Comments are closed.